AGF SvÝmning

Status Vestdanske Langbanemesterskaber 2015

2015-03-02 14:43
Lidt som forventet var resultaterne lidt svingende og blev heldigvis mere og mere stabile i løbet af weekenden.
Mange af vores svømmere, har ikke svømmet stævne siden DM-kortbane i november, så der var flere der lige skulle have banket "rusten" af.
Samtidig var der flere svømmere, der stadigvæk var lidt trætte efter træningslejren, men når det så er sagt, så ende mesterskabet med at være et rigtig fornuftigt stævne og en rigtig god start på sæsonens mestersterskaber.

Inden stævnet lå vi til 29 medaljer i alt, samlet blev det til 35 medaljer og 4 klubrekorder.
Julie Lange Jørgensen svømmede udover flere PRér også en DM-kravtid hjem i 50 fly.
Det var desuden en stor fornøjelse at se samtlige svømmerne levere gode holdkapper tider, hvor mange endda leverede over evne.
Her skal drenge holdkapperne især fremhæves, som vandt alle 3 holdkapper, dog blev vi disket i 4x200 fri, men det kan ikke fjerne det positive indtryk.
Sammenlignet med tiderne fra Øst-stævnet, var vi også hurtigst i alle 3 herrer holdkapper.
Det skal også nævnes at i alle 3 holdkapper, var vores 2. hold i top 6, som understreger der er efterhånden er mange om buddet for herrerne.
Pigerne leverede desværre placeringer lige udenfor medaljerne i alle holdkapperne, men set på tiderne var det rigtig fornuftige holdkapper.

Nederst vil der være en oversigt over medaljer og klubrekorder for weekenden.

Der skal lyde et stort TAK til alle vores officials, holdledere og forældre der var forbi hjørring i løbet af weekenden.

/Morten og Bjørn


Klubrekorder:
50 Bryst, Tobias Bjerg 30,02 - Juniorklubrekord
100 Bryst, Tobias Bjerg 1.04,92 - Junior + seniorklubrekord
200 Bryst, Tobias Bjerg 2.24,58 - Juniorklubrekord

Senior-medaljer:
Guld/Jysk mester                 Sølv                                            Bronze
Tobias Bjerg 50 fri                  Anton Bromer 50 fri                 Bo V. Brøchner 400 fri
Anton Bromer 50 fly               Emma H. Christiansen 50 fri  Anders L. Mogensen 50 ryg
Tobias Bjerg 100 bryst          Tobias Bjerg 50 bryst              Anton Bromer 200 fri
4x100 fri Herrer                      Anton Bromer 100 fri               Peter M. Madsen 800 fri
Anton Bromer 100 fly            Tobias Bjerg 200 bryst            Emma H. Christiansen 100 fri
4x100 medley Herrer            Peter M. Madsen 1500 fri       Bo V. Brøchner 100 fly
                                                                                                       Bo V. Brøchner 400 IM

Junior-medaljer:
Guld/Jysk mester                    Sølv                                            Bronze
Tobias Bjerg 50 fri                     Johannes Kjærgaard 50 fly   Peter M. Madsen 400 fri
Emma H. Christiansen 50 fri   Amalie F. Brøchner 50 bryst  Matilde Kjeldsen 50 fri
Tobias Bjerg 50 bryst                Peter M. Madsen 800 fri         Peter M. Madsen 400 IM
Matilde Kjeldsen 200 fri            Peter M. Madsen 1500fri       Matilde Kjeldsen 100 fri
Tobias Bjerg 100 bryst                                                                 Johannes Kjærgaard 100 fly
Emma H. Christiansen 100fri                                                     Matilde Kjeldsen 800 fri
Tobias Bjerg 200 bryst
AGF SvÝmning | Terp Skovvej 16-20, 8260 Viby J  | Tlf.: 86141070 | medlemsservice@agf-svomning.dk